Burun Estetiği

burun estetiği

Burun estetiği, estetik ameliyatları içerisinde en fazla tercih edilen ve “estetik” denildiğinde ilk akla gelen operasyonlardandır. Günümüzün yeni teknolojileri ile artık birçok şey daha da kolaylaştı ve ulaşılabilir hale geldi. Burun ameliyatları da ister sağlık ister estetik görünüm amaçlı olsun oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinde oldukça fazla yol katedildi.

Burun ameliyatları ve sonrasındaki estetik görünüm neden önemli? Bu aslında güzellik kavramının geçmişten bugüne gelmiş kimi bilimsel kimi geleneksel olgulara dayanıyor. Bunların en bilineni ve bilimsel olarak kanıtlanmış olanı tabii ki altın oran. Sanatçılar ve bilim insanları altın oranda hemfikir. Altın oran nedir? Yeryüzünde var olan her şeyde olduğu gibi insan vücudu da oldukça ince hesaplanmış bir oranla yaratılmış. Bu oran insan vücudunun belirli bir güzellik ve ahenkte olmasını sağlıyor. Sadece yüzümüzde bile birçok hesaplama ile bu orana (1,618) ulaşılabiliyor. Ancak bu oran maalesef herkeste doğuştan gelmiyor. Ancak gerekli operasyonlarla bu oranlara ulaşmak hiç zor değil. işte bu sebeple de yüzümüzün en kritik noktasında olan burnumuzun altın oranda ve yüz güzelliğinde etkisi büyüktür.

Burun estetiğinde planlama yapılırken burunun, alın ve çene ile oranı, gözler ve kaşlara olan açısı hesaplanır.Bu sebeple burun estetiği yaptırmak isteyen her kişi için ayrı planlama yapılır. Yapılacak burun, işlemler kişiden kişiye göre mutlak farklılık gösterir. Burun estetiği yaptırmaya karar verdiğinizde doktorunuz ile detaylı olarak görüşmelisiniz. İstediğiniz sonucu açıkça belirtmelisiniz. Doktorunuz da sizin için en uygun olan burun şeklini sizinle paylaşacaktır. Bu konuda ameliyat öncesi mutlaka hemfikir olmalısınız. Burun ameliyatı sonrası istemediğiniz bir sonuçla karşılaşmak istemezsiniz.

Estetik burun ameliyatı, estetik cerrahinin önde gelen ve en fazla uygulanan operasyonlarındandır.Estetik ameliyat ile burunda var ise eğrilikler düzeltilebilir yada sadece boyutunda düzenlemeler yapılarak büyütme ve küçültme işlemi de yapılabilir. Ayrıca burun ucu düşüklüğü gibi sorunlara da çözüm bulunmakta ve uygun oranlar ile burun ucu kaldırma işlemi yapılabilir. Bununla birlikte alın ve dudak ile yaptığı açılar düzenlenebilir, nefes almayı zorlaştıran kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.

burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatları Hakkında Merak Ettikleriniz

  • Burun estetiği neden bu kadar çok tercih ediliyor?

 

Bunun en öncelikli sebebi aslında kişinin dış görüntüsünü büyük ölçüde etkilemesi. Bu da kişinin özgüveninin artmasını ve kişinin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlar. ( Ancak bu operasyona karar verirken gerçekçi olmalı ve sizin için uygun olan burunu seçmelisiniz. X bir kişinin burnu gibi olsun yaklaşımı oldukça yanlış bir yaklaşımdır. )

  • Burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

 

Sağlık problemi olmadığı sürece 18 yaş altındaki kişilere burun estetiği önerilmemekte ve yapılmamaktadır. Bunun dışında kişinin yüz oranı burun oranı ile uyuşmayan herkese bu operasyon uygulanabilir. Burun içerisinde yada dışarısında yer alan kemik eğrilikleri de olabiliyor. Bu eğrilikler estetik görünümü etkilediği kadar sağlık sorunlarına da sebep olmaktadır. Şu da bilinmelidir ki burun dışındaki eğrilikler içerideki eğrilik düzeltilmeden düzeltilememektedir.

  • Burun estetiği nasıl bir ameliyattır?

 

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılabilmektedir. Kalıcı sonuçlar ise burun estetiği ameliyatı ile elde edilir. Burun yapısını incelemek gerekirse kabaca 3’e ayrılır;

  1. Mukoza adı verilen hava yolunu kaplayan yumuşa etli iç kısım. Soluduğumuz havayı ısıtmakla ve nemlendirmekle görevlidir. Koku duyusu da bu iç kısımda bulunur.

  2. Kıkırdak ve kemikten oluşan yapı orta kısımda bulunur. Bu kısım daha sert olduğu için nefes alırken burnun büzüşmesini engeller ve soluduğumuz hava kaliteli bir şekilde ciğerlerimize akar. Buradaki eğrilikler direk burun şeklini etkiler.

  3. Bu kısımları örten kas ve cilt dokusundan oluşan dış kısım ise burun şeklini belirler. Kalınlığı ortalama 2mm’dir. Daha kalın olması burunda şekil bozukluğu ve kaba görünüme sebep olabilir. İnceltilmesi mümkündür.

Burun estetiği ameliyatı öncesi bu üç kısım incelenir ve sorunun kaynağı belirlenir. 3D (üç boyutlu) görüntüleme teknolojileri kullanılarak burunun ameliyat sonrası nasıl görüneceğine dair görüntüler elde edilir. Burun estetiği ameliyatı ortalama 1-2 saat sürmektedir. Bu süre uygulanacak tekniğe ve işleme göre değişir. Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda iz kalmamaktadır. Açık yapılması gereken burun ameliyatlarında ise iyileşme süreci sonrası iz belirsizleşir. Hasta ameliyat sonrası 1 gün gözetim altında tutulur. Ertesi gün eve dönülebilir.

Burun estetiği ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası hafif ağrılar, basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Morarma ve şişme oluşabilir ancak bu da 4. günde yok olmaya başlar. Bir hafta sonunda hasta günlük iş hayatına geri dönebilir. İlk ayın sonunda burunun şekli tam olarak ortaya çıkmaya başlar.

Detaylı Bilgi için: https://www.resataktas.com/hizmetler/burun-estetigi-ameliyati/

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon